Névjegy

Magyar karikaturisták "Névjegyei"

Balázs-Piri Balázs
Barát József
Békési József Sándor, Joe
Dallos Jenő
Dluhopolszky László
Fenekovács László
Földes Vilmos
Gyöngy Kálmán
Jelenszky László
Krenner István
Lakatos Ferenc
Lehoczki Károly
Léphaft Pál
Marabu
Nemes Zoltán
Pápai Gábor
Rau Tibor
Sajdik Ferenc
Szmodis Imre
Szűcs Édua
Tónió
Varga (Zerge) Zoltán
Weisz Béla
Zsoldos Péter

Ludas Matyi újság

Friss topikok

  • takacsveca93: Ha igazán fantasztikus akciókra és folyamatosan frissülő szórólapokra vágysz, akkor csekkoljatok i... (2017.11.08. 09:55)
  • Ludas Matyi újság: Orblio LACI? BÉLA? (2016.12.09. 23:11) DALLOS JENŐ :/miniatűr könyvek ,sorozat/
  • Gergely Pap: Kedves Laci! A képeid ugyanúgy tetszenek, mint 67-ben a Kossuth nyomdában. További jó egészséget. (2016.11.13. 18:36) Pápai Gábor
  • Feriba: Csak a szöveg tartalmát próbálom előásni! (2016.10.09. 19:38) HALÁSZ GÉZA
  • Feriba: -Azt mondták, szépen mosolyogjak a NAVos ellenőrre! (2016.10.09. 19:34) HALÁSZ GÉZA

A makacs gyermek-affér

Közzétéve: 2014. november 20. Szerző: Bárczi Benő

Vajon hogy keletkeznek a népmesék? Valahol valaki kitalál valamilyen kellően rémisztő, a földtől elrugaszkodott, hihetetlen sztorit és elkezdi azt terjeszteni. És hogy keletkeznek a hoaxok? Pontosan ugyanígy. Annyi a különbség, hogy a hoaxot az emberek nagy többsége be is szopja, annak ellenére, hogy két kattintás lenne utánajárni a kérdésnek. Ez is mutatja az emberek sokkal inkább éhesek a gyűlölködésre, mint az igazságra.

De nézzük a konkrét esetet. Néhány héttel ezelőtt futótűzként terjedt a fácsén Varró Dani verse az ötödikes irodalomtankönyvből. Felháborodott, torokra csibészelt véranyukák és vérapukák követelték a nyilvános autodafét és boszorkányégetést.Mi is írtunk róla. A makacs gyermek-affér is nagyon hasonló genezist élt meg. Valaki felpakolt a nagy közösségi oldalra egy fényképet, melyen egy valóban horror sztori szerepel, azzal a felkiáltással, hogy Varró Dani után itt a legújabb botrányos szöveg a másodikos erkölcs tankönyvből.

 

A képet rövid idő alatt több ezren megosztották, természetesen már mind hozzápakolva a saját véleményüket és „tudásukat”. Van, aki Varró Daninak tulajdonította a történetet, van aki az erkölcstankönyv szerzőjét, a szerkesztőt és a kormányt tette felelőssé.  

A dolog odáig fajult, hogy a szombati „Mentsük meg az oktatást! Mentsük meg a jövőnket!” pedagógustüntetésre is ezzel az idézettel próbálják hergelni a jónépet.

Az X-akták óta tudjuk, hogy az igazság odaát van, bár azért némi erőfeszítést kell tenni. Nem sokat. Némi utánajárással (egy jól irányzott guglizással) kideríthető, hogy ez a mese bizony nem Varró Dani, nincs köze hozzá a tankönyvszerkesztőnek, sem a kormánynak és nincs benne semmiféle gyermektankönyvben. Ez a mese A Gyermek- és családi mesék (németül: Kinder- und hausmärchen) Jacob és Wilhelm Grimm (ismertebb nevükön Grimm testvérek) 1812 és 1857 között megjelent népmesegyűjteményében található, melyet az UNESCO 2005-ben a világörökség részévé nyilvánított. Pont.

Gebrueder_Grimm.jpg

A Grimm fivérek az 1000 márkás német bankjegyen

A kérdés már csak az, ha az emberek jó részének egy ilyen abszolút elemi feladvány meghaladja a szintjét, akkor hogy a szarba tudják kitölteni az személyi-jövedelemadó papírokat?          

Update: A felháborodást kiváltó kép eredete: Jacob & Wilhelm Grimm: Családi mesék (Kalligram, 2009, ford.: Márton László, Adamik Lajos) 418. oldal. 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aludasmatyi.blog.hu/api/trackback/id/tr606930777

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása