Névjegy

Magyar karikaturisták "Névjegyei"

Balázs-Piri Balázs
Barát József
Békési József Sándor, Joe
Dallos Jenő
Dluhopolszky László
Fenekovács László
Földes Vilmos
Gyöngy Kálmán
Jelenszky László
Krenner István
Lakatos Ferenc
Lehoczki Károly
Léphaft Pál
Marabu
Nemes Zoltán
Pápai Gábor
Rau Tibor
Sajdik Ferenc
Szmodis Imre
Szűcs Édua
Tónió
Varga (Zerge) Zoltán
Weisz Béla
Zsoldos Péter

Ludas Matyi újság

Friss topikok

  • takacsveca93: Ha igazán fantasztikus akciókra és folyamatosan frissülő szórólapokra vágysz, akkor csekkoljatok i... (2017.11.08. 09:55)
  • Ludas Matyi újság: Orblio LACI? BÉLA? (2016.12.09. 23:11) DALLOS JENŐ :/miniatűr könyvek ,sorozat/
  • Gergely Pap: Kedves Laci! A képeid ugyanúgy tetszenek, mint 67-ben a Kossuth nyomdában. További jó egészséget. (2016.11.13. 18:36) Pápai Gábor
  • Feriba: Csak a szöveg tartalmát próbálom előásni! (2016.10.09. 19:38) HALÁSZ GÉZA
  • Feriba: -Azt mondták, szépen mosolyogjak a NAVos ellenőrre! (2016.10.09. 19:34) HALÁSZ GÉZA

 

MOST & ITT 2011-10-19
TIZENHARMADIK ÉVFOLYAM, HETVENHETEDIK
(HATSZÁZNYOLCADIK) CSAPÁS
 
Ki látta Orbánt utoljára?
 
Meglepően semmitmondó, és hangvételét tekintve a vártnál jóval barátságosabb közleményt adott ki az amerikai nagykövetség, Eleni Tsakopoulos-Kounalakis amerikai nagykövet és Orbán Viktor magyar miniszterelnök találkozójáról. Pedig az előjelek nem erre az „igen meleg hangulatúnak és hasznosnak” ítélt hangnemre utaltak. A Washington Post már napokkal korábban beharangozta, hogy az amerikaiak hivatalos tiltakozó jegyzéket juttatnak el Budapestre, ám Orbán augusztus óta várakoztatta a nagykövetasszonyt. A tekintélyes újság szerint az amerikai diplomácia aggályosnak tartja a magyar igazságszolgáltatás függetlenségének felszámolására és a sajtószabadság megnyirbálására tett orbáni lépéseket, és a választójogi törvény átalakítását sem díjazzák.
Orbán tehát súlyos lebaltázásnak nézett elébe, ám ehelyett a már jelzett szöveg érkezett. Hogy a magyar fél pozitívan tálalta a találkozót a közvéleménynek, az nem meglepő, legföljebb szokás szerint mulatságos: a Szijjártó Péter nevével fémjelzett kommunikációs kommandó méretes tökön rúgásokat is képes baráti vállveregetésként eladni. Ám ezúttal az amerikaiak is meglehetősen fura, még a diplomácia nyelvhez szokott fülnek is túlontúl udvarias hangvételű szöveget adtak ki közlemény gyanánt. Miközben tudható, mi a véleményük Orbánról (a fehérorosz elnökhöz szokták hasonlítani), valamint az általa demokratikusnak nevezett kormányzásról.
Ha ironizálni akarnánk, azt írhatnánk: Eleni Tsakopoulos-Kounalakis csak magának köszönheti, hogy ilyen sokáig kellett várnia az Orbánnal való beszélgetésre. Merthogy, nem elmarasztaló demarche-ot, hanem épp ellenkezőleg, az USA nagyrabecsülését volt hivatott átadni a magyar miniszterelnöknek. Miszerint Orbánban testesül meg a valódi demokrácia, ilyen vezetőkre lenne szükség minden ország, sőt Európa és a világ élén. Nyilván a magyar fél is tudomást szerzett a készülő bókokról, s Orbán Viktor, messze földön ismert szerénysége, valamint visszafogottsága okán, nem akart ilyen dicshimnuszhoz asszisztálni. Ezért húzták-halasztották az amerikai diplomatával való találkozást: nem Orbán stílusa, hogy alattvalói, vagy mások tömjénezzék, idegen tőle az ilyen. Egy szerény falusi fiú ő, akinek nincs szüksége arra, hogy mások fényezzék.
Talán közös fotó is ezért nem készült az amerikai nagykövetasszonnyal: nem akarta Orbán, hogy az amúgy is igen meleg kapcsolat még a valóságosnál is bensőségesebbnek tűnjék.
Merthogy, van valami, ami még a fentieknél is elgondolkodtatóbb: a magyar miniszterelnök és az amerikai nagykövet „találkozójáról” egyetlen fotó sem jelent meg.
Az MTI és mások által közölt fotókon látjuk Eleni Tsakopoulos-Kounalakist, amint a parlamenthez érkezik, látjuk, amint már előre örül a várva várt találkozásnak, látjuk, amint kíséretével együtt liftre vár, és látjuk, amikor távozik az épületből.
Orbánt sehol sem látjuk. Sem a nagykövettel, sem egyedül.
Mintha ott sem lett volna.
Talán nem lehetett fotózni az eseményt – ami azért fölöttébb meglepő lenne. Ilyen találkozásokról számos protokoll fotó készül, még akkor is, ha a tárgyalásokat feszült, vitatkozó légkör jellemzi. Ez a mostani azonban nem ilyen, hanem, mint tudjuk, „igen meleg hangulatú volt, és hasznos”.
Látszólag képtelenségnek tűnik, de azért nem zárható ki teljesen: Orbán ott sem volt a megbeszélésen. Legalábbis tárgyi nyoma nincs. Sem közös fotón, de még egyedül sem látni őt.
Orbánnak egyébként nem ez a mostani az első eltűnése. Tavaly nyáron is volt már hasonló, amikor a hírek szerint Bulgáriában nyaralt. Igaz, sem elindulni, sem hazaérkezni nem látta senki. Odakint sem látták, pedig a külföldön nyaraló magyar miniszterelnökkel mindig összefut egy-két, épp arra járó honfitársunk. Akik aztán, egy közös fotó erejéig megörökíttetik magukat a nagy emberrel.
Olyannyira emlékezetes lehetett a tavalyi bulgáriai nyaralás, hogy Orbán felesége, Lévai Anikó is elfeledkezett róla. Néhány hónappal később ugyanis, amikor a Vatikánban jártak, azt mondta: idén először voltak kikapcsolódni.
Orbánt tehát nem láthattuk az amerikai nagykövettel történő megbeszéléséről készült felvételeken. Hogy miért, legyen az ő édes titkuk.
Október 23-án, az Astoriánál sem láthatjuk majd: megfelelő helyettes híján ugyanis elmarad a Fidesz rendezvénye.
Ezúttal azonban igazolt lesz Orbán hiányzása: a brüsszeli csúcstalálkozón lesz jelenése.
Kíváncsian várjuk a fotókat.
 
Föld S. Péter
 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://aludasmatyi.blog.hu/api/trackback/id/tr243314061

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Ludas Matyi újság 2011.10.19. 12:19:34

A legutóbb Orbán Viktor "antidemokratikus bohóckodásáról" író Washington Post-publicista, Al Kamen kedden újabb, Orbánt bíráló cikket írt, amelyre Szijjártó Péter válaszolt.

Vezetői állások - Jobline.hu

Hirdetés

Szoftverintegrációs tesztmérnök

Álláshirdetés

Al Kamen keddi cikkében felidézi, hogy Hillary Clinton júniusban nyilvánosan megdorgálta Orbánt, mert úgy tűnik, a magyar miniszterelnök egyre inkább "elzsarnokosodik", és hónapokon. A Post szerzője kitér arra is, hogy az Egyesült Államok budapesti nagykövete, Eleni Tsakopolous Kounalakis hónapok óta próbálja egy hivatalos találkozó keretein belül átadni diplomáciai tiltakozását az Orbán-kormány ellen, de a miniszterelnök mindeddig "túl elfoglalt volt fogadni őt".

A cikkíró felidézi, ahogyan Szijjártó Péter múlt pénteken nyilatkozta, hogy Kounalakist következő kedden fogadja majd Orbán a hivatalában. Al Kamen gunyorosan találgatja, kik lehettek előkelőbb helyen a prioritási listán az amerikai nagykövetnél - ő Kína, Fehéroroszország, illetve Burma képviselőjére tippel.

A keddi találkozó 1,5 órán át tartott, és az USA nagykövetsége így fogalmazott: A Hillary Clinton által korábban felvetett, Magyarországgal kapcsolatos aggályokról "barátokként ejtettek szót" a megbeszélésen. Al Kamen azt írta, az amerikai követ a találkozó után meg van arról győződve, hogy Orbán változtat a kritizált dolgokon. A blogbejegyzés hazánkkal kapcsolatos záró gondolata szerint mindennek ellenére rajtunk fogja tartani az USA a szemét.

Szijjártó Péter szerda reggeli közrádiós nyilatkozatában cáfolta, hogy Orbán és az amerikai követ találkozóján szóba került volna bármilyen tiltakozás az amerikai féltől. A Washington Post szerzőjéről pedig így nyilatkozott: "kiderült, hogy nem csak Magyarországon, hanem az Egyesült Állomokban is vannak élénk fantáziájú, ráérő újságírók, akik szabadidejükben mindenféle badarságok kitalálásával foglalkoznak".
süti beállítások módosítása