Magyar betegségnek, kommunizmusból itt maradt relfexnek nevezte Orbán Viktor miniszterelnök azt a felvetést, hogy Angela Merkel német kancellár a hétfői látogatásán kritizálná őt.
"Hogy fordulhat elő, hogy egy ugyanazon közösséghez tartozó ország kritizálja a másikat? Hogy nézne ki, ha egymásra kritikus megjegyzéseket tennénk?"- reagált Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című adásában arra a kérdésre, számít-e személyes kritikára Angela Merkeltől.
A miniszterelnök szerint már a felvetés is olyan, hogy valahonnan örökölhettünk, mert magunktól nem lehetünk ilyen buták. "Ez csak a revolverlogikára jellemző, ez a műfaj nem létezik" – jelentette ki, hozzátéve: ha az ellenzék azt gondolja, hogy kívülről le lehet váltani a kormányt, az az alkalmatlanság és a gyengeség jele.
Orbán Viktor úgy látja, a kétoldalú kapcsolatokban nincs probléma, azokat javarészt az európai ügyek teszik ki, Európa ugyanakkor tele van problémákkal. Baráti és stratégiai együttműködés van Németország és Magyarország között – mondta a miniszterelnök. Szerinte a német üzletembereknek sem kritikáik vannak Magyarországgal szemben, hanem a pénzüket és az érdeküket védik. De ahol ez összeegyeztethető a magyar érdekekkel, ott megállapodásra kell törekedni.
Az interjúban Orbán a bevándorlókkal is foglalkozott: megismétele, hogy nincs érv amellett, miért kellene beengedni hazánkba más kultúrából, más civilizációból érkező emberek tömegeit. Ezt a jelenséget a kormányfő megélhetési bevándorlásnak nevezte.
Azzal kapcsolatosan, hogy a KSH adatai szerint nőtt a foglalkoztatottság és csökkent a munkanélküliség,a miniszterelnök úgy foglalt állást, ha ez valaminek köszönhető, akkor annak, hogyha a segély a munka között lehet választani, akkor a magyar ember a munkát választja. "Ez régi, erős és előnyös mentaláitása a mi hazánknak" – mondta. A magyaroknak ez a természetesen életösztöne javítja a munkanélküliségi mutatókat – így fejezte be az interjút Orbán Viktor.