Névjegy

Magyar karikaturisták "Névjegyei"

Balázs-Piri Balázs
Barát József
Békési József Sándor, Joe
Dallos Jenő
Dluhopolszky László
Fenekovács László
Földes Vilmos
Gyöngy Kálmán
Jelenszky László
Krenner István
Lakatos Ferenc
Lehoczki Károly
Léphaft Pál
Marabu
Nemes Zoltán
Pápai Gábor
Rau Tibor
Sajdik Ferenc
Szmodis Imre
Szűcs Édua
Tónió
Varga (Zerge) Zoltán
Weisz Béla
Zsoldos Péter

Ludas Matyi újság

Friss topikok

  • takacsveca93: Ha igazán fantasztikus akciókra és folyamatosan frissülő szórólapokra vágysz, akkor csekkoljatok i... (2017.11.08. 09:55)
  • Ludas Matyi újság: Orblio LACI? BÉLA? (2016.12.09. 23:11) DALLOS JENŐ :/miniatűr könyvek ,sorozat/
  • Gergely Pap: Kedves Laci! A képeid ugyanúgy tetszenek, mint 67-ben a Kossuth nyomdában. További jó egészséget. (2016.11.13. 18:36) Pápai Gábor
  • Feriba: Csak a szöveg tartalmát próbálom előásni! (2016.10.09. 19:38) HALÁSZ GÉZA
  • Feriba: -Azt mondták, szépen mosolyogjak a NAVos ellenőrre! (2016.10.09. 19:34) HALÁSZ GÉZA

Óriási pofon Washingtonnak: mások is az orbáni útra lépnek?

Káncz Csaba, 2015. március 09., 11:36

Matteo Renzi olasz kormányfő a múlt héten hivatalosan Moszkvában látogatott, az első európai vezetőként a Krím egy évvel ezelőtti annexiója óta. A moszkvai látogatásnak több oka is volt: egyrészről a forrongó líbiai helyzet motiválta, másrészről az olasz ipari és banki körök harcolták ki. A líbiai partoknál már egy hete őrjáratoznak az olasz hadihajók, Moszkva történelmi kapcsolatai Egyiptommal fontos stabilizáló erő Róma számára egy esetleges beavatkozásnál.

Matteo Renzi olasz kormányfő a múlt héten hivatalosan Moszkvában látogatott, az első európai vezetőként a Krím egy évvel ezelőtti annexiója óta. A vezető olasz napilap, a Corriere della Sera szerint Moszkva az energiaszektorban, a gépgyártásban és a nukleáris iparban akar Rómával szorosabban együttműködni. Az olasz élelmiszergyártók is nyomást gyakorolhattak Rómára, amelyekre komoly csapást mért az EU termelőivel szemben bevezetett orosz élelmiszerimport-tilalom.

Mint egy pofon

A látogatás egy arculcsapás Washingtonnak, amely kemény vonalat vár el az EU-tagállamoktól Moszkvával szemben. Róma láthatósan a de-eszkaláción fáradozik, ezért június 10-re meghívta Putyint a Milánói Expo Oroszország Napjának megnyitójára és olasz sajtóértesülések szerint a moszkvai vezető elfogadta a meghívást. Az olasz katolikus püspöki kar napilapja, a L’Avvenire ennek szellemében Renzi látogatását a reálpolitika kategóriájába sorolja, s mint fogalmaz, „ha Putyint nem tudjuk legyőzni, jobb a barátunkká tenni”. E mérsékelt és pragmatikus álláspontot vallja Olaszország mellett Görögország, Ciprus, Magyarország vagy Szlovákia, s óvatosabban, de Franciaország és Finnország is.

Budapesten a kormánypárti sajtó pezsgőt bontott, a kommunikációért felelős államtitkár kijelentette, hogy „Renzi az orbáni úton jár, ez is a fordulatot mutatja Európa Oroszország-politikájában". Az államtitkár fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a látogatáson az olasz miniszterelnök az ukrán válsággal kapcsolatban azt az álláspontot képviselte, hogy Ukrajna minden területének autonómiaként kellene működnie Dél-Tirol mintájára. Hozzátehetjük, hogy ezt az autonómia-modellt Renzi akár egy bukaresti útja során is propagálhatná vendéglátóinak.

A francia L’Opinion szerint Moszkva régóta próbálta Rómát megnyerni tárgyalópartnernek, hogy rajta keresztül puhítsa az EU álláspontot. Az olasz Federica Mogherini, a Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének orosz-párti pozíciója csaknem megakadályozta Őt abban, hogy tavaly ősszel elnyerje az állást. Mogherini a múlt héten Helsinkiben ki is jelentette, hogy az ukrán válságnak nincsen katonai megoldása. 

A líbia érdekeltségek védelme

Határozott nemzetközi választ kell adnunk a líbiai konfliktusra, amelyben Oroszországra a történelmi tapasztalatok alapján, illetve az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaiként fontos szerep hárul - mondta Renzi a Putyinnal együtt tartott sajtótájékoztatóján. Moszkva történelmi kapcsolatai Egyiptommal döntő súllyal eshet latba a líbiai helyzet rendezésekor. Moszkva szakértők szerint adott esetben nem óhajtana közvetlenül belekeveredni a líbiai válságba, de a szomszédos államoknak szállíthat fegyvereket, hogy az ISIS terjedését megakadályozzák.

Róma egyre hangosabban veri a harci dobokat Tripoli kapcsán, félve egy újabb menekülthullámtól a további eszkaláció esetén. Február 15-én Roberta Pinnotti védelmi miniszter kijelentette, hogy „sürgősen szükség van” egy katonai beavatkozásra. Róma kész egy 5,000-es európai és észak-afrikai koalíciós katonai kontingens vezetésére. Paolo Gentiloni külügyminiszter megerősítette Róma katonai készségét három nappal később, szerinte itt az ideje egy „robusztus válasznak” Líbiában.

Olasz hadihajók egy hete folytatnak őrjáratokat a líbiai partoknál. Hivatalosan a hadműveletet ’Nyílt Tenger’ fedőnevű hadgyakorlatnak nevezik. Az olasz sajtó védelmi szakértőkre hivatkozva jelenti, hogy a hadihajók készen állnak beavatkozni szükség esetén és biztosítani az olasz ENI olaj-konszern tengeri olajfúró platformjait.

Káncz Csaba jegyzete

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aludasmatyi.blog.hu/api/trackback/id/tr287254779

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása